بلاغ مبین

بسم الله الرحمن الرحیم

 

و با عرض سلام و درود به دوستان گرامی

 

چگونه چشم چرانی و نظربازی را باید درمان کرد؟

 

جواب اجمالی:

 

1- دور شدن از صحنه هایی که محرک و مهیج است

2. بستن چشم و عبور از مکان نگاه

3. توجه کردن به زیان های دنیوی و آخرتی نگاه

4. توجه به فوائد و عاقبت نیک ترک گناه

5. حاضر و ناظر دانستن خداوند

6. راه حل دیگر

7. نگاه نکند تا به ناموس او نگاه نکنند!

 

و اما جواب تفصیلی:

 

1-- دور شدن از صحنه هایی که محرک و مهیج است

 

همه ما انسانها به خصوص نسل جوان برای گرفتار نشدن در دام چشم چرانی الا و لابد باید که از انواع محرک ها و تهیج ها خودشان را دور نمایند ، چه اینکه تماشا کردن صحنه های تحریک آمیز مانند نگاه کردن به برخی فیلمها و عکسها، و خواندن داستان های مهیج و تحریک کننده و همچنین برخوردهای آزاد و بی حد و مرز در ارتباط دختر و پسر با هم ، زمینه چشم چرانی و نظربازی را فراهم خواهد کرد ، بنابراین برای گرفتار نشدن و یا ادامه نیافتن نظربازی از چنین صحنه هایی باید جدا پرهیز شود .

 

2-- بستن چشم

 

اگر چشم آزادانه هر صحنه ایی را دید ، با انتقال آن به مغز و دل، مرتب قوه شهوانی اش تحریک خواهد شد تا همچنان به نگاه خویش ادامه دهد.

دومین گام در مسیر درمان چشم چرانی این است که در حد امکان از دیدن چهره زنان و به خصوص صحنه های محرک بدن زن پرهیز شود ، برای اینکه خود نگاه نکردن و یا کم نگاه کردن زمینه ترک این عادت شوم را فراهم می کند.

لذا قرآن کریم می فرماید: «قل للمؤمنین یغضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم ذلک ازکی لهم إن الله خبیر بما یصنعون × و قل للمؤمنات یَغْضُضْنَ من ابصارهن و یحفظن فروجهن و لایبدین زینتَهُنّ الا ما ظهر منها؛به مؤمنان بگو چشم های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند و عفاف خود را حفظ کنند این برای آنان پاکیزه تر است. خداوند از آن چه انجام می دهند آگاه است.

و به زنان با ایمان بگو چشم های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را، جز آن مقدار که نمایان است آشکارننمایند».(1) در این آیه به صراحت دستور داده شده که زن و مرد از نگاه های هوس آلود پرهیز نمایند. خالی از لطف نیست که شأن نزول این آیه را ذکر کنیم.

در شأن نزول آیه فوق از امام باقر(ع) ‌نقل شده است که: جوانی از انصار در مسیر خود با زنی رو به رو شد جهره آن زن، نظر آن جوان را به خود جلب کرد و چشم خود را به او دوخت هنگامیکه زن گذشت جوان همچنان با چشمان خود او را بدرقه می کرد در حالی که راه خود را ادامه می داد تا این که وارد کوچه تنگی شد و باز همچنان به پشت سر خود نگاه می کرد ناگهان صورتش به دیوار خورد و تیزی استخوان یا قطعه شیشه ای که در دیوار بود صورتش را شکافت! هنگامی که زن گذشت (و از چشم او ناپدید شد) جوان به خود آمد و دید خون از صورتش جاری است و به لباس و سینه اش ریخته! (سخت ناراحت شد) با خود گفت به خدا سوگند من خدمت پیامبر(ص) می روم و این ماجرا را بازگو می کنم، هنگامی که چشم رسول خدا(ص) به او افتاد، فرمود چه شده است؟ جوان ماجرا را نقل کرد، دراین هنگام آیه فوق نازل شد(2).

علی(ع) نیز فرمود: «نعم صارِفُ الشهوات غَضُّ الابصار؛ چشم پوشی از نگاه بهترین عامل بازداری از شهوت است.»(3)

برای کنترل نگاه حتی خوب است از نگاه به لباس زیر زنان پرهیز شود: «فإن قَدَرتْ أن لاتَنْظُر الی ثَوبِ المرأةِ التی لاتحلُّ لک فَافْعل؛ اگر توان داری به جامه زنی که برای تو حلال نیست نگاه نکنی، نگاه نکن».(4)

 

3-- توجه کردن به زیان های دنیوی و آخرتی نگاه

 

در بخش ضررهای روانی و اجتماعی نگاه، زیان های این عادت زشت بیان شد که چشم چرانی عامل ناراحتی اعصاب و حسرت دائمی است (5) و سبب تهییج شهوات و ورود در محرمات و فساد می شود (6)

و در زیان اخروی آن همین بس که رسول خدا(ص) فرمود: «هر کس چشم را از نگاه حرام و هوس آلود پر کند خداوند در روز قیامت آن را از آتش پر می نماید، مگر توبه کند و ازن راه (نادرست) باز گردد.»( 7) به قول یکی از نویسندگان: «نگاه به نامحرم در این دنیا نیز با شعله ور شدن آتش شهوت انسان را در فساد و تباهی غوطه ور می سازد( 8) انسان عاقل به این زیانها توجه کند از نگاه حرام و چشم بازی پرهیز می کند.

 

4-- توجه به فوائد و عاقبت نیک ترک گناه

 

به همان اندازه که نگاه به نامحرم و چشم چرانی ضرر و زیان دارد، بیشتر از آن چشم پوشی و نادیدن صحنه های حرام، پاداش و ثواب دارد.

علی(ع) فرمود: «غُضّوا أبصارکم تَرَوْنَ العَجَائِب؛ چشم های خود را فرو بندید تا عجائب (عالم معنی) را مشاهده کنید.(9) و حضرت صادق(ع) فرمود: «من ترکها لله لا لغیره أعْقَبَهُ الله ایمانا یجد طعمه؛ کسی که نگاه (به نامحرم) را ترک گوید برای خدا نه غیر خدا ، بدنبالش خدا شیرینی ایمان را به او می چشاند».(10) و قرآن هم می فرماید: «ذلک ازکی لهم؛ این (نگاه نکردن) پاکیزه تر است برای آنان»(11)

 

5-- حاضر و ناظر دانستن خداوند

 

از علی(ع) سؤال شد که چگونه می توان از حرام چشم فرو بست؟ در پاسخ فرمود: «بالخُمُودِ تَحْتَ سُلْطانِ المُطَّلعِ علی سِتْرِک؛ با اطاعت و فرمان برداری از سلطانی که مطلع بر اعمال مخفی توست»(12) از بهترین راه های چشم از حرام حاضر و ناظر دانستن ناظر آگاهی است که بر همه اعمال آشکار و نهان ما احاطه دارد و از سر ضمیر، مطلع است و هم اوست که فردای قیامت حسابرسی و حاکم است.

خداوند در قرآن می فرماید: «تَعلمُ خائِنَة الاَعیُن؛ خدا از خیانت چشم ها آگاه است.» و در حدیثی در تفسیر آیه می خوانیم: «منظور نگاهی است که شخص، در حال نگاه وانمود کند که نگاه نمی کند، خدا از این نگاه (آلوده) نیز با خبر است.(13)

و در ضمن آیه که فرمان به فرو بستن چشم ها داده می فرماید: «إن الله خبیر بما یصنعون؛ خداوند از آنچه انجام می دهند آگاه است.» این جمله اشاره به این می تواند باشد که برای عمل کردن به این دستور به این نکته توجه شود که خداوند از رفتار انسان خبر دارد.

 

6-- راه حل دیگر

 

علی(ع) فرمود: «اذا رأی أحدکم إمرأة تعجبه فلیأت أهله، فإنّ عند اهله مثل ما أری و لایجعلن للشیطان الی قلبه سبیلا و لیصرف بصره عنها؛ هر گاه یکی از شما زنی را دید که (جمال ... ) او شما را به تعجب وا داشت (و جذب کرد) پس نزد همسرش آید که همان را در او می یابد و نباید (با نگاه و ادامه آن) برای شیطان بر خود راهی قرار دهد و باید چشم خود را از آن برگرداند».

«فإن لم تکن له زوجة فلیصل رکعتین و یحمد الله کثیرا و یصلی علی النبی و آله ثم یسأل الله من فضله فإنّه یبیحه له برأفته ما یغنیه؛ پس اگر همسری برای او نبود دو رکعت نماز گذارد و فراوان خدا را ستایش کند و بر نبی و‌ آلش صلوات بفرستد آن گاه از فضل الهی درخواست کند (که همسری نصیب او نماید) پس خداوند با مهربانی خود چیزی را برای او مباح می کند که بی نیازش کند(14)

 

7-- نگاه نکند تا به ناموس او نگاه نکنند!

 

بین رفتارهای انسان ها و جز او عکس العمل های آن رابطه مستقیمی وجود دارد از جمله عکس العمل های مسائل ناموسی است. اگر خدای نکرده کسی به ناموس کسی خیانت و اهانت کرد به ناموس او خیانت و اهانت می شود، اگر کسی به ناموس دیگران با دید حرام و چشم چرانی نظر کرد، به ناموس او به این دید نظر می شود. بزرگی می گفت: همسرم به من گفت تو در کوچه و خیابان به ناموس دیگران نگاه و نظر نمی کند، گفتم: از کجا می دانی، گفت: چون هیچ گاه نامحرم به من نگاه و نظر نمی کند. این مسأله هم در منابع دینی هم ریشه دارد.

 

پی نوشت ها:

 

1. نور، آیات 30-31.

2. وسائل الشیعه، حر عاملی، ج 14، ص 139، بیروت؛ تفسیر نمونه، مکارم شیرازی، دارالکتب الاسلامیه، 1370، ص 436.

3. محدی ری شهری، میزان الحکمه، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، ج 1، ص 72.

4. منتخب میزان الحکمه، ص 230، ح 2749.

5. میزان الحکمه، همان، ج 10، ص 71.

6. همان، ج 10، ص 74.

7. همان، ج 10، ص 77.

8. آئین همسرداری، ابراهیم امینی، تهران، انتشارات اسلامی، 1377، ص 281.

9. منتخب میزان الحکمه، ج 1، ص 504، ح 6137.

10. همان، ص 504، ح 6141.

11. نور، آیه 30.

12. میزان الحکمه،همان،ج 10، ص 81، ح 20300 و ترجمه المیزان، ج 13، ص 6326

13. میزان الحکمه، ج 10، ص 76.

14. منتخب میزان الحکمه، ج 1، ص 505، ح 6146.

 

آدرس این مطلب

[ ] [ ] [ سید مهدی ] [ ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بانک رحیل آمد از این کوچگاه
همسفران روی نهاده به راه

آه ز بــی زادی روز مــعاد
زاد کم و طول مسافت زیاد

------------------------------

◥کپی برداری از مطالب وبلاگ
بلامانع میباشد . . . . . . . ◣
.
.
.
لینک دوستان
.
.
.
موضوعات وب